„Transforming our cities for a better urban future”, czyli „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości” – tak brzmi hasło przyszłorocznego Światowego Forum Miejskiego (WUF). Wydarzenie, którego gospodarzem będą Katowice, będzie trwało od 26 do 30 czerwca 2022 roku.
– Podczas przyszłorocznego WUF-u będziemy angażować się w dyskusję o problemach współczesnych miast. Analiza działań Katowic na wielu płaszczyznach: społecznych, gospodarczych i środowiskowych, dokonana przez nas w 2020 roku pod kątem opracowanych przez ONZ siedemnastu celów zrównoważonego rozwoju, pomogła wskazać te dziedziny, o których warto będzie porozmawiać podczas Światowego Forum Miejskiego – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Odbywające się co dwa lata Światowe Forum Miejskie to największa i najważniejsza na świecie konferencja poświęcona polityce miejskiej. Jej organizatorem jest UN-Habitat, agenda narodów zjednoczonych ds. urbanizacji i osiedli miejskich.
Już za rok Katowice będą w centrum globalnej debaty
– Prawie trzy lata temu rozpoczęliśmy starania, by Polska stała się gospodarzem Światowego Forum Miejskiego. Zgłaszając naszą kandydaturę, przedstawiliśmy dynamiczną zmianę naszego kraju w ostatnich latach. Jako symbol tych zmian pokazaliśmy Katowice, które przeszły metamorfozę z miasta przemysłowego w nowoczesne centrum kultury i biznesu. Jesteśmy dumni, że będziemy mogli opowiedzieć historię Polski światu – mówiła w Katowicach, podczas majowej konferencji prasowej poświęconej organizacji WUF11, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej i pełnomocnik rządu do spraw przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w roku 2022.
Decyzja o tym, że Katowice zostaną gospodarzem WUF11, została ogłoszona w maju 2019 roku w siedzibie ONZ-Habitat w Nairobi. Oficjalne przekazanie organizacji wydarzenia naszemu miastu miało miejsce podczas 10. sesji Światowego Forum Miejskiego (WUF10), która odbyła się w 2020 roku w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
– WUF11 jest szansą dla Polski na pokazanie społeczności międzynarodowej, w jaki sposób stara się osiągnąć zrównoważoną przyszłość miast i osiedli. Katowice są wspaniałym przykładem regeneracji miasta. Jestem przekonana, że możemy budować na tym przykładzie i podzielić się tymi doświadczeniami w 2022 roku – uważa Maimunah Mohd Sharif, dyrektor wykonawcza Programu Narodów Zjednoczonych do spraw Osiedli Ludzkich UN-Habitat.
Zgodnie z przyjętym hasłem tematyka przyszłorocznego wydarzenia będzie koncentrowała się między innymi na tym, jakie powinny być miasta przyszłości, oraz jak zapewnić ich mieszkańcom wysoką jakość życia.
– W 2018 roku Katowice były gospodarzem COP24 – Konferencji Klimatycznej ONZ. W grudniu tego roku natomiast organizują Forum Zarządzania Internetem (IGF) – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Goszczenie WUF11 podkreśla znaczenie Katowic jako miejsca widocznej i znaczącej transformacji społeczno-gospodarczej oraz gospodarza ważnych wydarzeń. To wielki zaszczyt dla Polski i wotum zaufania ze strony naszych partnerów w ONZ – dodaje prezydent.
Przygotowania do Światowego Forum Miejskiego
W przygotowanie 11. edycji Światowego Forum Miejskiego zaangażowała się lokalna młodzież, której przedstawicielstwo, tworzące skład powołanej Rady Młodzieży, będzie odpowiedzialne za opracowanie i wdrażanie inicjatyw poświęconych tematyce miejskiej. Młodzież zorganizuje konkursy, debaty i wywiady na temat priorytetowych wyzwań stojących przed miastami oraz możliwości, jakie zrównoważone miasta mogą dać młodym ludziom.
Planuje się również, aby sektor biznesu miał swój aktywny udział w przygotowaniach do organizacji wydarzenia. Jego rola w zrównoważonej przemianie miast jest bowiem kluczowa. Z tego też względu resort funduszy i polityki regionalnej powoła Radę Biznesu przy WUF, której zadaniem będzie mobilizacja sektora prywatnego na rzecz zrównoważonego rozwoju miast.
Cele zrównoważonego rozwoju
Podczas WUF11 zostanie zaprezentowany „Plan działań dla miast”, który zostanie przygotowany w zgodzie z globalnymi celami zrównoważonego rozwoju, ujętymi w opracowanej przez ONZ Agendzie 2030. Będzie to katalog działań zmieniających miasta w zielone, dostępne i produktywne miejsca. Będzie obejmować promowanie transportu i energii o zerowej emisji dwutlenku węgla, zazielenianie miast oraz działania na rzecz projektowania dostępnych miejsc publicznych, w tym terenów zielonych i miast zwartych. |